Tel : 4447008 WhatsApp : 05412123711 E-Posta : artvin@artvin.bel.tr | Faks:04662123712 | Kep adresi: artvin@hs01.kep.tr
HABERLER

ARTVİN BELEDİYE BAŞKANI DEMİRHAN ELÇİN BASINLA BİR ARAYA GELDİ

Genel 19/06/2020 16:06

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi.

Grand Artvin Oteli’nde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in yanı sıra, Belediye  Genel Koordinatörü Cüneyt Öztürk, Başkan Danışmanı Emrah Özkan, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, Artvin Faal Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turan Şentürk, yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.

Başkan Elçin konuşmasına basın mensuplarının katılımı için teşekkür ederek başladı.

Başkan Elçin, konuşmasına geçtiğimiz günlerde Artvin Merkez ve köylerindeki muhtarlarla bir araya geldiklerini hatırlatarak;  “Artvin Merkez ve Merkez İlçedeki Artvin Kültürüne tarihine katkı sağlamak için çalışma yapalım dedik ve muhtarlarımızla bir araya geldik. Köylerindeki, türbe, cami, kale göl gibi yerlerin bilgilerini alarak buralara turist çekmek için çalışma yapacağız” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Elçin, Artvin Fuarı’nın neden düzenlenmediğine ilişkin yöneltilen soruya ise yanıtı şu oldu:

“Artvin Tanıtım Fuarı’nı dört dörtlük yapmak istiyoruz. Geçen yıl Çoruh Park’ın mülkiyetiyle ilgili yaşanan sıkıntıdan dolayı yapamadık.  Bu yılda pandemi sürecinde dolayı gerçekleştiremiyoruz. Artvin Tanıtım Fuarı gerçekten Artvin’i tanıtacak! Artvin’i tanıtmak için Van’dan Hataydan gelip burada kebap satmayacak Artvin ürünleri teşhir edilecek. Her yıl üstüne koya koya fuar yapmalıyız.”

-Seçim öncesi dediğim gibi esnafla rekabet etmeyeceğim!

Başkan Elçin, seçim öncesinde de ‘esnafla rekabet etmeyeceğiz şeklindeki açıklamasını bir kez daha basın mensuplarına hatırlatarak basın mensuplarının sorularını yanıtlamaya devam etti.

Esnafa icra gönderildiğine dair iddialara da açıklık getiren Elçin;  “Kamunun parasının çarçur etmiyorum ve belediyenin tüm alışverişlerini yerel esnaf ile tüccarlardan yaparak Artvin’in parasını Artvin’de saklıyorum.  Hizmet yapabilmemiz için bizimde alacaklarımızı almamız lazım bundan dolayı alacaklarımızı tahsil etmek için en az 10 kez ilgili kişilere yazı yazdık ve sonunda da icraya verdik.” İfadelerini kullandı.

Amatör takımları belediye bütçesi el verdiği sürece destek olacağız

Başkan Elçin Basketbol takımının satılmasına ilişkin yöneltilen soruya ise; “Artvin Belediyesi’nin bir bağlantısı yok. Basketbol takımının ligde oynayabilmesi için Belediye federasyona 1 Milyon TL banka teminatı vermiş. Oyuncularında 350 Bin TL alacağı vardı. Basketbol takımının yönetici arkadaşlarımızda takımı Yalova Belediyesi’ne oyuncularının alacakları karşılığında devretti. Takımı devrettiklerinden dolayı 1 Milyon TL’lik teminatı da kurtarmış olduk. Basket takımına ait olan İskebe’de ki mülk ve bir adet araçta Artvin Belediyesine bağış olarak verildi.” Dedi.

Amatör takımları belediye bütçesi el verdiği sürece destek olacaklarını belirten Elçin; “7 Mart Spor’un Kız Hentbol takımına destek olduk ve 1. Lig’e çıktılar hem de tamamı Artvinli çocuklar.” Şeklinde konuştu.

 

Artvin Belediyesi Olarak Kafkasör Festivalinin Yapılmasına Tek Başımıza Karar Vermiyoruz

Kafkasör Festivali’nin yapılmasına Artvin Belediyesi olarak biz karar vermiyoruz diyen Elçin;  “Valilik Başkanlığında kurulan komisyonda alınan karar doğrultusunda işlem yapılacaktır Şahsi kanaatim sanırım bu sene Kafkasör Festivali yapılmayacaktır.” Dedi.

Personelin parasını zamanında ödediklerini söyleyen Elçin; “Ekonomik olarak kaynak yaratacağız ve tasarruf yapacağız diye personel çıkarma gibi bir durum söz konusu değildir.” Dedi.

-150 araçlık otopark için 23 Haziran’da ihaleye çıkacağız

Başkan Elçin Artvin’in büyük önem taşıyan otopark ihtiyacının karşılanmasını hususunda ise şu ifadeleri kullandı: “Şehit Dursun Acar Caddesi üzerinde bulunan seyir terasının orada yapılacak olan en az 150 araçlık otopark için 23 Haziran’da ihaleye çıkacağız.”

Başkan Elçin Doğalgaz ile ilgili yöneltilen soruya ise şu cevabı verdi:

Akmercan Doğalgaz Karayolları 10. Bölge Müdürlüğüne Fevzi Çakmak Caddesi Artvin şehir girişi köprüsü ve devamı olan şehir merkezindeki AVM kavşağına kadar olan alanlarda kazı yapma izni istemiş ancak Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü bu alanlarda Doğalgaz hattının kazı iznini vermemiştir.

Akmercan Doğalgaz şirketi Belediyemize müracaat ederek karayolları izin vermediği için Doğalgaz getirme şanslarının olmadığı bu nedenle karayoluna ait yolun Belediyemizce Karayollarından devir alınmasını talep etmiştir.

Belediyemiz Artvin halkının Doğalgaz’dan mahrum kalmaması için Belediye Meclis toplantısında yolun Karayollarından devir alınmasını; Belediye Meclisindeki tüm üyelerin mutabakatı ile yani oybirliğiyle kabul ederek karar almıştır.

Artvin şehir giriş köprüsünden AVM kavşağına kadar olan Karayolu güzergahının, Bakım-Onarım-Temizlik vs. dahil olmak üzere yolun tüm sorumluluğunun Belediyemize devrini Karayolları Genel Müdürlüğünden talep ettik.

Karayolları yolun Belediyeye devrini kabul etti ve yolun tüm sorumluluğu Belediyemize geçti ve Akmercan Doğalgaz şirketi ile kazı Protokol imzalandı.

Akmercan Şirketi de kamuoyununda bildiği gibi en geç 15 Kasım 2019 tarihine kadar tüm evlere doğalgaz verileceği taahhüdünde bulunmuştur.

Akmercan şirketince taahhüt edilen 15 Kasım 2019 tarihine Doğal Gaz şebeke çalışmaları bitirilemedi. Yapılan Hatların Testini yapabilmek için bile Doğal Gaz bağlantısı sağlayamadıklarını tespit ettiğimiz için, söz gider yazı kalır misali bir Ek protokol hazırladık. Akmercan şirketinin imzalamasını istedik. Şirket bu yük çok fazla ben bu yükümlülüğe girmem dedi ve ek protokolü imzalamadı.

Protokolde Şirketten bu yolun eski haline getirilmesini talep ettik. Hatta Sn. Valimiz Yılmaz DORUK’un talimatları ile bu yolun önemli bir maliyetini Özel İdare üslendiği halde, Akmercan Şirketi ben Özel İdare ile birlikte olsa bile tüm Caddenin Asfaltlanmasını yapmayı kabul etmiyorum dedi, Akmercan Şirketinin Belediyemize ödemesi gereken yol tahribat bedelini almayacağımızı protokole yazmış olmamıza rağmen, Ek protokolü imzalamayı reddetti ve bizde aynı gün Akmercan Şirketi ile Belediyemiz arasında imzalanan Ana Protokolü tek taraflı olarak fesih ettiğimizi yazılı olarak kendilerine bildirdik ve tüm çalışmaları durdurduk.

Ne yapsaydık yani durdurmasaydık da tahrip ettikleri yolu asfaltlamayı sulamayı reddeden şirkete buyur gel yap sen ne büyük hizmet getiriyorsun yaşa var ol diye alkışlasa mıydık ?

Hemşehrilerimin Mağdur Olmasına Asla İzin Vermem !

İl Özel İdaresi asfalt üretmeye başladığında asfalt alarak Fevzi Çakmak Caddesine, finişer ile asfalt dökerek çizgilerini de çizeceğiz ve o gün orada yine bir basın açıklaması yapacağım.

2020 Yılı içerisin de alt yapıda eşgüdümlü çalışabilmek için, Türk Telekom, ÇEDAŞ, AKMERCAN vb. tüm kurumlara yazı yazdık. AKMERCAN Şirketi 2020 içerisinde Artvin’de bir yatırım planları olmadığını belirtti.

Basın toplantısı Grand Artvin Otelin önünde çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

 

DİĞER HABERLER
İletİşİm

Kısa sürede iletiniz ile ilgili dönüş yapılacaktır.

İletişim Sayfasına Git
Artvin Whatsup İletişim