Tel : 4447008  WhatsApp : 05412123711  E-Posta : artvin@artvin.bel.tr | Faks:04662123712 | Kep adresi: artvin@hs01.kep.tr
HABERLER

ARTVİN BELEDİYESİ 2021 HAZİRAN AYI OLAĞAN BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel 05/06/2021 17:38

Artvin Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin Başkanlığında, sosyal mesafeye uyularak Belediye Başkanlık Makamında gerçekleştirildi.

Artvin Belediye Meclisi Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin Başkanlığında gerçekleşti. Toplantı, Coronavirüs salgını sonrası yeni normalleşme dönemi önlemleri kapsamında Belediye Başkanlık Makamında sosyal mesafe kuralları uygulanarak saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından başladı.

Meclis gündemini 1. 2.ve 3. Maddeleri müzakere edilerek oy birliğiyle kabul edildi.

2021 Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısının 4. ve son maddesinde; 28 Mayıs 2021 Cuma günü Ayasofya Camii’nde düzenlenen, devlet erkanının da bulunduğu bir programda, imam Mustafa Demirkan’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ü kast ederek kullandığı ifadeleri şiddetle kınadığına dair Millet İttifakı kınama metninde tartışma çıktı.

Millet ittifakının 10 kabul, Cumhur ittifakının 5 red oyu sonucu Millet ittifakının kınama metni oy çokluğu ile kabul edildi.

Millet İttifakı ( CHP, İYİ Parti ) Artvin Belediyesi Meclis Üyelerinin kınama metni;

 

Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihi ve kurucu şahsiyetine yönelik özellikle son dönemde artan saldırıları üzüntü, öfke ve milli birliğimiz açısından endişe ile takip ediyoruz.

Bu kapsamda, 28 Mayıs 2021 Cuma günü Ayasofya Camii’nde düzenlenen, devlet erkânının da bulunduğu bir programda, imam Mustafa Demirkan’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ü kast ederek kullandığı ifadeleri şiddetle kınıyoruz.

Bu zihniyete ve onun savunucularına şunu hatırlatmak isteriz: Ayasofya’nın bulunduğu İstanbul’u 6 Ekim 1923’te düşman işgalinden kurtaran da Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuran da Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’tür.

Tarihimizde, İstanbul işgal altındayken, milli mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal ve arkadaşlarına “katli vaciptir” diye fetva veren İşbirlikçi Dürrizade’ler çıkmışsa da bu zihniyetin karşısında duran, “Her kim ki Mustafa Kemal ve Kuva-yi Milliye aleyhine fetva verip, düşmanlık yapar bilin ki, onların damarlarında kâfir kanı akar” diyen Sütçü İmam’lar vardır.

Atatürk’e yönelik bu saldırıları gerçekleştirerek kendi tarihlerine ihanet edenler, Ulusal değerlerimizi hedef almaktadır. Bu mesnetsiz saldırılardan en büyük zararı inancımız görmektedir.

Artvin Belediyesi Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak, Atatürk’e yönelik bu saldırıları bir kez daha kınıyor, ortak tarihimize ve değerlerimize karşı ihanet içinde olan bu zihniyetin temsilcilerine karşı hukuki olarak gerekenin yapılmasını talep ediyoruz dediler.

 

Cumhur İttifakı ( AKP, MHP ) Artvin Belediyesi Meclis Üyelerinin Muhalefet metni;

 

Cumhur İttifakı ( AKP, MHP ) Artvin Belediyesi Meclis üyeleri, Millet İttifakının (CHP, İYİ Parti), Ayasofya Camii’nde düzenlenen, programda, sapkın imam Mustafa Demirkan’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ü kast ederek kullandığı ifadeleri şiddetle kınama metnini şu gerekçeyle reddetti:

Artvin Belediye Meclisi toplantısında gündem olan, Ayasofya Camii imamının okumuş olduğu Allah’ın ayetine karşı, bağlamından koparılarak anlam yüklenip kınama teklifinin sunulmasını, Cumhur ittifakı olarak teessürle karşılamış bulunmaktayız. Cumhuriyetimizin kurucusu, Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında her türlü hakareti Cumhur ittifakı olarak kabul etmiyor ve reddediyoruz. Toplumsal ayrışmaya sebep olacak fiillere de provokatif eylemler şüphesiyle bakmaktayız.

                1400 yıl önce nail olmuş ayette Allah’ın ibadethaneler için aslını değiştirenlere yönelik söylemiş olduğu ayeti Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile bağdaştıran zihniyet, islam’a karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü kullanıp, onun şahsi manevisinin arkasına saklanan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü islam karşıtı gibi gösteren zihniyet ile aynıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başımızda olduğu dönemde dahi bu zihniyet bu fikrini gizli gizli yürütmüştür. Dönemin şartlarında bu zihniyetin aldırdığı kararın Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından onaylandığı dahi tarihçiler tarafından şüpheli görülmektedir. Önderimizin vefatının ardından ise onun izlerini değiştirip kendi vizyonlarını sanki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu gibi göstermeye çalışılmıştır. Hatta kurucu önderimizin resimlerini paramız üzerinden kaldıracak kadar ileri gitmişlerdir.

                Zor şartlarda kurulmuş Cumhuriyetimizin örfümüze, adet ve inancımıza karşı müdahaleler karşısında zor kararlar alınmış ve bu kararlar kendi dönemindeki şartlar ile değerlendirilmelidir. İnancımıza göre bütün dinlerin mabetleri kutsaldır ve amacına uygun kullanılmalıdır. Allah’ın ayeti açıktır ve inme sebebi bellidir. Mabetlerin aslını değiştirilmesine yönelik Allah’ın sözüdür. Bugün muhalefet kullanılarak gündeme getirilen bu konu provokasyondur. Allah’ın ayeti ile savaşmaktır.

                Asli görevi Artvin’e hizmet olan belediyenin, görevlerini yerine getirmekten ziyade gündemi değiştirip Gazi Mustafa Kemal Atatürk üzerinden prim yapmaya ve yine onun adını kendi emel ve hedeflerine ulaşmak için kullanmak isteyen, yine aynı zihniyetin planlı çalışmasıdır. Muhalefet de buna alet olmaktadır. Yıllarca Artvin Belediyesini yöneten Chp yönetimleri Artvin’de İnönü ve Cumhuriyet caddelerinin yanında bir Atatürk Caddesi ismi vermemiştir.

Yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılan ve Ak Parti hükümeti tarafından izin işlemleri ve yer tahsisi yapılan Atatepe Anıtını atıl bırakarak onun anısına saygı duyulmamaktadır.

                Biz Artvin’liler olarak farklı siyasi fikir ve görüşlerde olsak dahi bu zihniyete fırsat vermeyeceğimize inanıyoruz. Bu sebeple Cumhur ittifakı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adına yakışır şekilde Artvin’in en büyük caddesinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk olarak isimlendirilmesini öneriyoruz dediler.

 

Cumhur ittifakının açıklamalarına karşın, Başkan Elçin’e doğan cevap hakkı nedeniyle, Başkan Elçin yaptığı konuşmada;

 

Millet ittifakı’ nın  ( CHP, İYİ Parti ) hazırlamış olduğu kınama metnine,  Cumhur İttifakı muhalefet ediyorum derken, Sapkın İmam Mustafa Demirkıran’ın arkasında durarak tarihi bir hata yapmıştır.

28 Mayıs 2021 Cuma günü Devletin en üst erkanında bulunduğu Ayasofya Camiinde yapılan etkinlikte sapkın İmam Mustafa DEMİRKAN’ın Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Cumhuriyetimizin kurucularını hedef göstererek sarf etmiş  olduğu ifadelerin, ne Dinimize, ne Hukukumuza nede vicdanlarımıza hitaben söylem olmadığı toplumun büyük bir çoğunluğunca tespit edilip, lanetlenirken, bu söylemin arkasında duran ve kefil olan,  Artvin Belediyesi Cumhur İttifakı ( AKP, MHP ) Meclis üyeleri, Artvin Belediyesi yönetimine muhalefet edelim derken, Cumhuriyetimizin kurucu iradesine laf atma cesareti gösteren sapkın imam Mustafa DEMİRKAN’ın arkasında durarak tarihi bir hata yapmıştır.

Artvin Belediyesi Cumhur İttifakı ( AKP, MHP ) Meclis üyelerinin, Ayasofya Camisinin sapkın İmamı’ nın çirkin hitaplarına sahip çıkmalarına ve Millet ittifakınca hazırlanan kınama metnine karşı çıkmalarına anlam vermek mümkün değildir.

Artvin Belediyesi Cumhur İttifakı Cumhur İttifakı ( AKP, MHP ) Meclis üyeleri, Sapkın İmamın söylediklerinin Ayette yazılı olduğunu iddia edip, Ayette yazılı metnin hangi zamanda ve hangi durum için yazıldığını düşünmeden, geçmiş 100 yılı kastedip Cumhuriyetin kurucu değerlerine hakaret edilmesine sahip çıkarak Cumhuriyetten, halktan ve Bayraktan yana olmadıklarını da açıkça göstermişlerdir.

Sapkın İmam söylediklerim yanlış anlaşıldı, ben Cumhuriyetin kurucu değerlerini kast ederek söylemedim de demedi ve demek gibide niyeti yok. Söylenecek tek şey var; yazıklar olsun ve Diyanetten aldığı maaşlarda haram olsun.

 

ATATEPE’nin atıl durumda kalmasının nedeni AKP iktidarıdır.

 

Cumhur İttifakı ( AKP, MHP ) Artvin Belediyesi Meclis üyeleri Sapkın İmamın kınama metnine muhalet etmeyi gerekçe gösterip, Mevcut Belediye yönetimini de sahte ATATÜRK’ çülükle suçlayarak; Atatepe’nin kendi dönemlerinde Restorant hizmeti verdiğini, ama yeni yönetimin ticari işletmeciliğe son verdiği için atıl durumda bırakıldığını belirtmişlerdir. ATATEPE’nin atıl durumda kalmasının nedeni AKP iktidarıdır.

Belediye olarak ATATEPE ve Marina Restorant işletmelerinin faaliyetlerine son verdiğimiz gibi, Artvin Cumhuriyet Baş Savcılığına bu işletmelerin ticari hareketlerinin incelenmesi için 2 yıl önce Belediye olarak müracaat etmiş olmamıza rağmen, bu güne kadar ne bir inceleme yapılmış nede Belediyemize bir cevap verilmiştir. Koskoca 2 yıl geçti zaman aşımı diye bir şey var acaba zaman aşımından mı yararlanmak isteniyor?

 

Biz aynı işletmeleri kiraya çıkardık Marina işletmesi kiraya verildi ama ATATEPE tesisleri AKP yönetiminin tavrı nedeniyle kiraya da verilemedi.

Artvin AKP yönetimi, Orman idaresine baskı kurarak, ATATÜRK isminin vermiş olduğu rahatsızlıktan kaynaklı Atatepe’nin ATATÜRK sergi salonu olmasına izin verdirmedi.

 

ATATEPE’ de Anıtkabir’in bir minyatürü gibi,  içerisinde sinevizyonu olan, ATATÜRK’ ün resim, fotoğraf ve eserlerininin canlandırıldığı görsellerinin de  yer alacağı, Anıtkabirde ATATÜRK ile ilgili ne satılıyorsa aynı ürünlerin burada da sergileneceği ve yerel ürünlerin teşhir edilip oluşturulacak satış reyonunuda içinde barındıran eseri, Ülkemizin en güçlü yerli Holdinglerinden birinin bütçesini de onaylamış olmasına rağmen, ATATÜRK Sergi salonunun yapımını tamamen ücretsiz olarak yapıp Artvin halkına devredilecek olunmasına rağmen ne yazık ki, Artvin AKP yönetiminin ATATÜRK isminden kaynaklı rahatsızlığı nedeniyle, Orman idaresine baskı kurarak yapım izni verdirmemiş ve Artvin’i bu hizmetten mahrum bıraktırmıştır.

ATATEPE atıl kaldı diyenler niye atıl kaldığını en ilk kendilerine sormalıdırlar.

 

Cumhur İttifakı ( AKP, MHP ) Artvin Belediyesi Meclis Üyeleri, Artvin’de Atatürk İsmini taşıyan Caddenin olduğunu bilmiyorlar.

 

Cumhur ittifakının muhalefet şerhinde, Artvin’de en büyük caddelerden birine ATATÜRK ismi verilmesini talep etmişlerdir.

Artvin’de ATATÜRK adını taşıyan bir caddenin var olduğunu ne yazık ki Cumhur ittifakı (AKP, MHP ) Artvin Belediyesi Meclis üyeleri bilmemektedir.

 

Unutanlar içinse hatırlatmakta bizim görevimiz olduğu bilinciyle hatırlatmak isterim, AKP Belediyesi Yönetimi döneminde 03/08/2016 Tarih ve 91 sayılı Belediye Meclis kararıyla  Şehir merkezindeki çok katlı kapalı Otoparkın yanındaki dar yola ATATÜRK caddesi ismi verildiğinde hemşehrilerimiz öyle köhne ve kuytu bir yere ATATÜRK caddesi ismi verilir mi diye rahatsızlık duymuşlardı, ama o günkü AKP Belediye yönetimi hiçte rahatsız olmamıştı.

 

Cumhur İttifakı ( AKP, MHP ) Artvin Belediyesi Meclis Üyeleri, Artvin’ in en büyük caddelerinden birine ATATÜRK adının verilmesi taleplerini doğru buluyor ve bu konuyu önümüzdeki Belediye Meclis toplantısı gündemine alıp, Cumhur İttifakının da gönülden istediği gibi inşallah oybirliğiyle ATATÜRK ismini de görkemli bir yere verip, tabelasını da törenle hep birlikte asacağız diyerek konuşmasını tamamladı.

DİĞER HABERLER
İletİşİm

Kısa sürede iletiniz ile ilgili dönüş yapılacaktır.

İletişim Sayfasına Git
--%>

Mesaj Merkezi

1 Yeni Mesajınız Var

Artvin Belediyesi Destek   Yardım Masası
905412123711
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
×
WhatsApp Canlı Destek