Tel : 4447008 WhatsApp : 05412123711 E-Posta : artvin@artvin.bel.tr | Faks:04662123712 | Kep adresi: artvin@hs01.kep.tr
HABERLER

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

Genel 14/09/2021 17:39

Artvin’de 34.'si düzenlenen Ahilik Haftası, Valilik önünde gerçekleştirilen etkinlikle başladı.

Ticaret İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Artvin Ticaret ve Sanayi Odasınca, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Esnaf ve Sanatkarın hizmetinde uzun yıllar görev yaptıktan sonra,  esnaf meslektaşlarının desteği ve öne çıkarmasıyla Belediye Başkanı seçilmiş olduğunu, bundan da onur ve şeref duyduğunu belirterek kısıtlı sermayesini, el emeğine, göz nuruna ve alın terine katık ederek yaşam savaşı veren namuslu, çalışkan, üretken, vatansever esnaf ve sanatkarlarımızın ahilik haftasını kutlayarak, sağlıklı, mutlu, bol kazançlı günler diledi.

Başkan Elçin;

Ahilik, Anadolu Selçuklu Devleti’nin son dönemleriyle Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemi arasında güçlenmiş esnaf örgütüdür. Mesleki dayanışma üzerine kurulu, güzel Ahlaka dayalı, üretimi standarda bağlayan ve ihtiyaca göre sınırlayan, sanatı geliştirmeyi ve dünyaya bırakmayı hedefleyen, ahlak ve terbiyeyi benimseyen, sevgi  saygı  ve  yardımlaşmayı  öne çıkaran, insan odaklı kültürü benimseyen, ahilik felsefesi günümüz dünyasında evrensel değerlerle  tıpa tıp aynıdır.

İlimizde 7.209 faal aktif esnaf 7.837 işyerinde hizmet vermektedir. İl genelinde 18 oda’ altında örgütlenerek Artvin esnaf ve sanatkarlar odaları birliği çatısı altında; ilimizin; en güçlü, en etkin en belirleyici ticari ve siyasi meslek kuruluşudur. İlimizin nüfusu bildiğiniz gibi 169.501 dir. Bu nüfusumuzun % 4,25’ i yani 7.209 faal aktif esnaf 7.837 işyerinde ilimizde hizmet vermektedir.

Nüfusa göre esnaf sayımız yüzdelik dilimde Türkiye ortalaması olan % 2,47

oranının hemen hemen 2 katı kadardır. İlimizdeki faal aktif esnafın 1.165  i  yani   

%17 si kadın esnaftan oluşmakta olup kadın esnaf sayısında da nüfusa oranla

Türkiye ortalamasının çok çok fazlasındayız. Bu durum Cumhuriyet kenti Artvin’imizin aydınlık yüzünü ve ayrıcalığını bir kez daha ortaya çıkarmaktadır.

Harama bakmayan,  haram yemeyen, haram içmeyen, doğru, sabırlı, yanıklı olan, yalan söylemeyen büyüklerinden önce söze başlamayan dünya malına tamah etmeyen, kanaatkar olan, kimseyi kandırmayıp, yanlış ölçmeyen,  eksik tartmayan kuvvetli  ve  üstün durumda iken affetmesini bilen, hiddetli  iken,  hoşgörülü olan kendisi muhtaç iken bile, başkalarına verecek kadar cömert olan esnaf kişiye ahi’ denir. Bu vesile ile esnaf ve sanatkarlarımızın ahilik kültürü haftasını bir kez daha kutluyor, birlik ve beraberlik içerisinde nice etkinliklerde bir arada olmamız dileğiyle haziruna saygılar sunarım.” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Başkan Elçin 2021 yılı ilin çırağı seçilen Emre Coşkun’a, AK Parti Artvin Milletvekilli Erkan Balta 2021 yılı ilin Kalfası seçilen Esra Atan’a ve plaket takdim etti. Vali Doruk  İlin Ahisi seçilen Sabit Akgül’e şed kuşatmasını yaparak plaket takdim etti.

Etkinliğin sonunda, Vali Doruk, Başkan Elçin ve protokol üyeleri vatandaşlara pilav ve kavurma ikram etti.

Programa, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Erken Balta, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin,  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Hakkı Seyhan, Artvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Ticaret İl Müdür Vekili Bilal Taş, il protokolü, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

DİĞER HABERLER
İletİşİm

Kısa sürede iletiniz ile ilgili dönüş yapılacaktır.

İletişim Sayfasına Git
Artvin Whatsup İletişim